Vážení kolegové, kamarádi, klienti i ostatní čtenáři,

tímto medailonem chceme uctít čestnou členku asociace 

MARKÉTU BEZŮŠKOVOU (7.2. 1970 – 10.7. 2019)

která jako první v Čechách – spolu s Radkem Neškrabalem – začala praktikovat a učit kraniosakrální terapii.

Této metodě se věnovala už od r. 1994. Jako ošetřovatelka a asistentka v Modrém klíči se s kraniosakrální osteopatií setkala poprvé v Rakousku při ošetření chlapce s těžkým mentálním a fyzickým postižením a zapůsobilo to na ni tak, že se rozhodla metodu studovat a věnovat se jí profesionálně.

Mezitím sama onemocněla nevyléčitelnou chorobou, a tím se její zájem ještě více prohloubil. Intenzivně se věnovala CSO a studovala i další holistické metody rehabilitace zdravotně postižených a nemocných. Pracovala převážně s handicapovanými dětmi, ale okruh jejích klientů byl mnohem širší.

Sama jsem Markétu poznala v r. 2004 jako svou lektorku při seminářích CS osteopatie, následně mou terapeutku a posléze jsme se skamarádily. Myslím, že právě kraniálka nás spojovala nejvíc.

Markéta se o tomhle tématu dokázala bavit celé hodiny jak v obecné rovině, tak konkrétně o svých klientech. Často jsme se vzájemně ošetřovaly a poskytovaly si něco na způsob supervizí, když se vyskytl zajímavý či problematický případ.

Trochu netradiční byla její cesta k CS biodynamice. Měla zaběhlou svou praxi v kranio osteopatii, pořádala s Radkem pravidelné kurzy v CS desetibodovém programu a začínala mluvit o tom, že cítí potřebu změny. Pak přijela poprvé do Prahy Bhadrena Tschumi Gemin představit CS biodynamiku (bylo to myslím kolem r. 2005, těsně předtím, než tu otevřela kurzy biodynamiky i Abha). Zúčastnili jsme se úvodního prodlouženého víkendu jako ochutnávky před Bhadreniným profesionálním výcvikem. S Markétou to neuvěřitelně zamávalo v mnoha směrech – pozitivní bylo, že někdo jasně pojmenoval a dal strukturu a další rozměr tomu, co už v praxi cítila a nevěděla si s tím rady. Zároveň to ale vnímala jako svým způsobem zhroucení všeho, co s takovým nasazením vybudovala. Chtěla se do kurzu okamžitě přihlásit, ale zasáhl osud a musela na operaci s následnou dlouhodobou rekonvalescencí, takže do rozběhlého výcviku už nebyla přijata. V té době právě otevíral pětiletý výcvik Český institut biosyntézy a Markéta pak absolvovala hodně náročné studium tam a zároveň si „za pochodu“ ze všech možných dostupných zdrojů a od kolegů doplňovala biodynamiku a pravidelně se zúčastňovala řady postgraduálních kurzů českých i zahraničních lektorů.

Byla neuvěřitelně opravdová ve všem, co dělala, laskavá, podporující, přátelská a statečná.

Je příznačné, že její poslední společenskou akcí byla konference České kraniosakrální asociace na jaře r. 2019 v Emauzích.

Markét, díky…

                                                                                           Hana Havlíčková