Výzkum

Evropská případová studie

lighthouse-934175_1280

 

ČATKSB se připojila k tzv. evropskému prospektivnímu výzkumu. Německá univerzita v Duisburg- Essen, Německá kraniosakrální asociace (CSVD) a Německá upledgerovská asociace (UCD) koordinují případovou studii, jejímž záměrem je sledovat využití  a efektivitu kraniosakrální terapie. Záměrem je nasbírat co možná nejvyšší množství kazuistik klientů a jejich zkušeností s kraniosakrální terapií a kraniosakrální biodynamikou.

 

Informace pro terapeuty:

Stáhněte si, prosím, následující dokumenty. Složka obsahuje informace o studii, formulář pro terapeuta, formulář pro klienta před a po sérii ošetření a informovaný souhlas.

Tento dokument  použijte při práci s dospělým klientem dotaznik_dospeli_final  .

Tento formulář je určen pro rodiče, v případě, že budete pracovat s nezletilým klientem: dotaznik_deti_final .

Budeme rádi, když nás budete informovat o svém zapojení do studie na emailové adrese info@kranio.eu. Tamtéž nás kontaktujte i v případě jakýchkoliv nejasností. Děkujeme.

Informace pro klienty:

Chcete-li se zkontaktovat s terapeutem, který se účastní studie napište nám, prosím, na info@kranio.eu . Poskytneme vám seznam terapeutů, kteří na studii pracují.

 

Ukončené studie:

 

II. pilotní studie – Bolest hlavy

sadness-513527_1280Česká asociace terapeutů kraniosakrální biodynamiky připravila ve spolupráci s neurology II. pilotní studii, jejíž cílem je sledování vlivu série ošetření kraniosakrální biodynamiky (CSB) na bolest hlavy.

Studie je určena klientům s těmito problémy: opakované migrény a/nebo bolesti hlavy u nichž nebylo možné zjistit příčinu nebo je příčina nejasná.

Průběh projektu: Klient, který se bude chtít zapojit do studie, podstoupí celkem 7 ošetření kraniosakrální biodynamiky během 14ti týdnů, sleduje četnost a intenzitu bolesti měsíc před prvním ošetřením a měsíc po posledním ošetření CSB, vyplní vstupní a výstupní dotazník a doloží vstupní a výstupní vyšetření neurologa.

Podmínky pro vstup do projektu: Klient je ve věku 25-60 let, má problémy v uvedených oblastech, vyplní 2 dotazníky během účasti na projektu. Klient se může před, během a po skončení série terapií CSB léčit standardním způsobem u svého lékaře nebo pokračovat ve svých dalších aktivitách za účelem zlepšení obtíží. Tím, že se zapojí do projektu, bude mít klient nárok na slevu ve výši 50% z běžné ceny za ošetření.

Tato studie byla již ukončena. 

 

I. pilotní studie – Kraniosakrální biodynamika a problémy pohybového aparátu a nervové soustavy

Information in English 

Česká asociace terapeutů kraniosakrální biodynamiky provedla preklinickou studii Kraniosakrální biodynamika a problémy pohybového aparátu a nervové soustavy.Cílem studie bylo zjistit, jaký dlouhodobý vliv má série deseti ošetření na klienty, kteří mají subjektivní potíže nebo bolesti pohybového aparátu a/nebo problémy s nervovou soustavou.

Studie začala v září 2011 a skončila v květnu 2014. Celkem se studie zúčastnilo 70 klientů, ale pouze od 50ti bylo možné protokoly využít ke zpracování. Klienti vyplňovali první dotazník před prvním ošetřením, druhý dotazník ihned nebo do týdne po desátém ošetření a třetí dotazník půl roku po desátém ošetření. Byl zajištěn souhlas a ochrana osobních údajů klientů. Deset ošetření CSB proběhlo v rozmezí 20ti týdnů, přičemž jedno ošetření trvalo 40-60 minut.

Na studii pracovali tito terapeuti CSB: Bára Dlouhá, Martin Srdce, Zuzana Kozáková, Jana Ohanková, Zlata Koštejnová, Jana Plocková, Jan Kolář a Michaela Dvořáková. Na přípravě studie se podílely Abha Sajwel a Gabriela Ouřecká. Poděkování za pomoc při přípravě a dokončení patří také Rikimu Watzkovi a Alžbětě Schmídové.

Níže uvedené procentuální poměry jsou výsledky získané porovnáním subjektivního stavu klienta před prvním ošetřením a stavu klienta půl roku po jeho desátém ošetření. Do kategorie „stejné“ spadají klienti, u nichž se stav nezlepšil ani nezhoršil, ale také klienti, kteří uvedený problém neměli vůbec a tento stav se nezměnil ani půl roku po posledním ošetření.

Bolesti hlavy: zlepšení 76%, stejné 6%, zhoršení 18%

Bolesti páteře a kloubů: zlepšení 88%, stejné 4%, zhoršení 8%

Celk fyz. změna: zlepšení 90%, stejné 8%, zhoršení 2%

Celk. psych.změna: zlepšení 82%, stejné 14%, zhoršení 4%

Kvalita spánku: zlepšení 60%, stejné 34%, zhoršení 6%

Výkyvy nálad a deprese: zlepšení 68%, stejné 20%, zhoršení 12%

Hlavní potíže klienta: zlepšení 68%, stejné 12%, zhoršení 20%

Omezení v běž. životě: zlepšení 68%, stejné 20%, zhoršení 12%

Změna v užívání léků: zlepšení 10%, stejné 88%, zhoršení 2%

vyzkum

Z výsledků studie vyplývá, že po sérii 10 ošetření kraniosakrální biodynamiky došlo ke snížení bolesti a zlepšení celkového stavu u výrazného počtu zúčastněných klientů. Klienti se subjektivně cítili fyzicky i psychicky mnohem lépe. Závěrem můžeme říci, že kraniosakrální biodynamika je účinný terapeutický přístup, který má trvalý pozitivní efekt na život klienta.

Zpráva o výsledcích studie byla zaslána mimo jiné také mezinárodním organizacím sdruženým v IABT, zahraničním učitelům kraniosakrální biodynamiky a ČTK.

Aktuality

Všechny aktuality »

Články

Všechny články »

Sekce pro členy

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
P
Ú
S
Č
P
S
N
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
31
1
2
3
4
5
Giorgia Milne: Biodynamic Cranial Approach - Introduction
27/05/2022 - 30/05/2022    
Celý den
Biodynamic Cranial Approach /Touch of Presence Open to anyone wishing to develop personally or to investigate pursuing a committed professional track.  The Introduction Course is [...]
Giorgia Milne: Úvodní kurz biodynamického kraniálního přístupu
27/05/2022 - 30/05/2022    
Celý den
Úvodní kurz je vhodný pro terapeuty pracující s tělem, pohybové terapeuty, psychoterapeuty, kraniosakrální praktikanty a zástupce různých profesí pracujících se zdravím. Je určený každému, kdo chce pomocí krainosakrálního biodynamického přístupu rozvíjet sebe sama anebo by s jeho pomocí rád obohatil svou praxi.

Příručka pro klienty

brozura-final Příručka stručně a přehledně seznamuje s principy kraniosakrální terapie, s průběhem a reakcí na terapeutické sezení.
Více zde »

Stáhnout příručku

fb-to-se-mi-libi