Principy metody

Kraniosakrální biodynamika (KSB) je velmi jemná neinvazivní práce se systémem člověka, která se vyvinula z klasické osteopatie a kraniosakrální terapie (KST). Podporuje moudrost těla a jeho schopnost znovunalezení rovnováhy a zdraví. V biodynamice vycházíme z toho, že náš psychofyzický systém se během dne a noci neustále sám reguluje a obnovuje. Zdraví je v samotném základu neustále přítomno a pokud má možnost, projeví se jako životní síla. Kraniosakrální biodynamika vnímá člověka jako holistickou bytost, zahrnující v sobě různé úrovně. Snadno vnímáme svoji úroveň tělesnou, emocionální a mentální. Dále je zde nervový systém, lymfatický systém, vnitřní orgány, energetické tělo a množství dalších úrovní, které jsme schopni také vnímat, pokud se na ně zaměříme. Vše tvoří dokonalý a složitě provázaný celek. Jakmile nastane změna v jedné úrovni, projeví se následně i v těch ostatních.

Biodynamický přístup klade důraz na Zdraví, které je zde již od samého počátku a na jeho projev – životní sílu – která udržuje náš život a zdraví. Životní síla nebo někdy také Dech života se projevuje na všech úrovních také jako pohyb. Každá buňka, orgán, sval a kost neustále vykonává jemný pohyb v určitém rytmu. Tyto pohyby a rytmy je možné citlivýma rukama vnímat, kdekoliv na těle a také je možné rozpoznávat proudění energií a tekutin v tkáních. Pokud je proudění plynulé a silné a pohyby segmentů těla jsou pravidelné, je v těle udržováno zdraví a harmonie.

0391web


Někdy se přirozená manifestace Zdraví může narušit, oslabit nebo zablokovat. Děje se to zpravidla v náročných situacích jako jsou chronické nemoci, úrazy, dlouhodobé stresy, emocionální traumata a celková vyčerpanost. Organismus reaguje stažením a vznikem ohnisek napětí na různých úrovních. My to většinou na sobě vnímáme jako bolest, ztuhnutí, silnou únavu nebo určitou motorickou nebo orgánovou dysfunkcí. Kraniosakrální biodynamika během ošetření podporuje rozpuštění vzorců napětí a obnovuje plynutí tekutin a energií.

Na rozdíl od klasických terapií biodynamika na tělo zvenčí nepůsobí silou (fyzioterapie, masáž), elektřinou, magnetickým polem, vlněním (diadynamik, magnetoterapie, ultrazvuk) neovlivňuje biochemii systému podáním léků ani nepoužívá energetické působení běžné v alternativní medicíně (léčitelství, reiki). Do psychofyzického systému klienta se nic nevkládá a ani se z něj nic neodebírá. Terapeut vytváří vhodné podmínky, aby obnovující a regulující síly mohly iniciovat a dokončit léčebný proces. Biodynamika se příliš nezabývá vnějšími příznaky problémů, pracuje s jejich příčinou. Během ošetření systém znovu navazuje spojení se Zdravím, s vlastní podstatou.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o kraniosakrální biodynamice můžete si:
přečíst si o práci se zdroji

Sekce pro členy

Kalendář akcí

<< Říj 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Aktuality

Všechny aktuality »

Články

Všechny články »

Příručka pro klienty

brozura-final Příručka stručně a přehledně seznamuje s principy kraniosakrální terapie, s průběhem a reakcí na terapeutické sezení.
Více zde »

Stáhnout příručku

fb-to-se-mi-libi