Jak mohou zkušenosti plodu ovlivnit vaše miminko

Po více než 35 letech výzkumu je nyní dobře zdokumentováno, že již v děloze existuje u plodu inteligence. Existuje dokonce i samolepka s nápisem „Děloha je škola a všechna miminka do ní chodí.“

Miminka začínají slyšet v asi 22. týdnu těhotenství. Cítí dotyk, vnímají záměr našich slov a činů a přebírají pohybové prožitky svých matek. Zažívají účinky růstových nebo stresových hormonů a to tak, že se na buněčné rovině rozpínají nebo stahují. Miminka si dokonce v děloze vytvářejí implicitní paměť, která se později odráží v podvědomí a ve fungování autonomní nervové soustavy. 

Foto: Pixabay

Novorozené lidské dítě má velmi málo rozvinutou nervovou soustavu a potřebuje naši lásku a péči, které mu napomáhají při regulaci nebo zklidňování. Lidský mozek dorůstá do 80 procent své plné kapacity během prvního roku po narození. Mozek miminka pracuje na základě funkcí nižšího a středního mozku a roste společně s nervovou soustavou a vývojem páteře. Díky tomu jsme jako lidští savci jedineční – musíme dorůst do svého vyššího mozku, neokortexu. Rané zkušenosti vytvářejí architekturu pro růst našeho mozku a jsou nedílnou součástí formování našeho pocitu sebe sama. 

Tyto faktory vytvářejí otisky plodu, díky nimž mohou noví rodiče pochopit své novorozeně a to, jak mu mohou pomoci se uklidnit, usadit, zapojit a rozvíjet silnou citovou vazbu, aby mohlo vzkvétat na všech úrovních. 

Mezi příklady prenatálních otisků patří: miminka, která znají hudbu, kterou slyšela v děloze, miminka, která touží po pohybu podobnému tomu, jaký zažívala v děloze, a miminka, která v děloze zažila nepřiměřený stres. 

Rodiče, kteří se dokážou naladit na otisky plodu svého miminka, vytvářejí silnější emocionální vazby a cítí se úspěšnější na počátku rodičovství. Při vytváření prenatálních otisků je třeba zvážit tři věci: 

Zvuk. Jednou jsem se setkala s miminkem, jehož otec a matka byli bubeník a tanečnice ze Západní Afriky. Jak hudba, tak tanec této kultury zahrnuje komplexní polyrytmy, kdy se hlava pohybuje třeba na čtyři doby, ramena na šest dob, chodidla na devět dob, a tak podobně. Toto miminko, kterému bylo asi sedm měsíců, pohybovalo polyrytmicky svým tělem, když sedělo s tatínkem, který hrál na bicí. Miminko zvuk a pohyb těchto rytmů zažívalo po celou dobu svého prenatálního období. 

Foto: Pixabay

Pohyb. Matky, které se během těhotenství věnují náročnějšímu cvičení, jako je běh, jóga, tanec, cvičení na eliptických strojích atd., učí svá miminka o hlubokém, rytmickém, silném a přímém pohybu. Nepřekvapí nás, že jemné pohupování nebo kolébání nepomůže tato miminka uklidnit, ale hluboké rytmické dřepy nebo procházky, kdy je dítě neseno v šátku, to dovedou. Tyto pohyby jsou známé!

Stres. A co méně žádoucí otisk, kdy byl plod vystaven nepřiměřenému stresu? Takovým případem může být například nemoc matky nebo operace během těhotenství, smrt milovaného člověka, ztráta práce nebo domova, nebo obrovský stres v práci. I když to může znít zvláštně, když se s miminkem o těchto situacích budete bavit, může to být nesmírně užitečné. Uvažte, že téměř všichni rodiče tak jako tak na svá miminka v děloze mluví. Pokud jste těhotná, nebo po porodu, a v určité chvíli byly věci přespříliš stresující, tak pokud to jednoduše uznáte a přidáte k tomu ujišťující slova o tom, že jste odhodlaná být zde pro své dítě, může to mít velký dopad na uvolnění získaných chování týkajících se obav nebo starostí na implicitní rovině. 

Jak tedy můžete vytvořit pozitivní otisky plodu? 

Pokud jste rodnou matkou, snažte se vytvořit si návyk každodenní relaxace nebo odpočinku, kdy si pustíte klidnou hudbu nebo klidně dýcháte. Jakmile se miminko narodí, bude mu to připadat

Foto: Pixabay

známé a můžete použít stejnou hudbu nebo cvičení, když ho budete uspávat. Zvažte, že vaše miminko se neustále pohybuje v plodové vodě a že tento pohyb je velice známý a uklidňující. Nechte svého partnera, ať si všímá, jaké pohyby během těhotenství děláte, takže je dokáže napodobit i on, když pomáhá novorozeněti, aby se uklidnilo. 

Masírujte své těhotné břicho a tento čas využijte k tomu, abyste si se svým plodem popovídala o svém dni, takže ví, že tu jste k dispozici jako podpora. Váš partner to může dělat také. 

Sledujte svůj každodenní život a zjistěte, zda se cítíte v rovnováze. Pokud tomu tak není, zeptejte se sama sebe, co můžete udělat pro to, abyste pomohla vytvořit víc rovnováhy. Co děláte, abyste přivítala své miminko v jeho základním plodovém světě? 

 

Přeložil: Jiří Kysilka

Sdílejte článek